Yapay zeka tabanlı bir portföy optimizasyon ve robo danışmanlık platformu olan Akıllıfon, 600,000 TL değerinde ilk yatırımını Lima Ventures’den aldı. Akıllıfon yatırımcıların risk profili ve beklentileri doğrultusunda kendi geliştirdiği algoritmaya dayalı olarak yatırımcıya özel optimal varlık dağılımı sunan, portföyleri anlık olarak izleyen ve yöneten bir robo danışmanlık teknolojisi sunuyor.

Portföy yönetim şirketlerine algoritmalara dayalı fon oluşturma, fon sepeti oluşturma ve yönetme hizmeti de veren Akıllıfon, Dr. Esra Ulaşan, Ercan Gümüş, Prof. Mehmet Caner ve Prof. Özlem Önder tarafından kuruldu. Kurucu ortağının yanında yazılım ekibiyle birlikte toplamda 8 kişiden oluşan bir takım tarafından yönetiliyor. Finansal kurumlara API ve SDK çözümlerinin yanında web ve mobil tabanlı çözümler de sunan girişim, sadece yüksek gelir varlık grubundaki yatırımcıların yararlanabildiği profesyonel yatırım danışmanlığı hizmetini tüm yatırımcılara yayarak bu hizmetlerin ulaşılabilirliğini artırmayı da amaçlıyor. Akıllıfon bir İTÜ Çekirdek ve Ege Teknopark girişimi, Lonca, YFYİ, KoçSistem, İnsurtech HUB tarafından da desteklenmekte.

Akıllıfon, finansal kurumlara portföy optimizasyonu ve fon oluşturma hizmeti vermesinin yanı sıra menkul kıymet yatırım fonları ve emeklilik yatırım fonlarında fon sepeti oluşturma, yönetme ve geçmiş portföy performans karşılaştırmaları sunuyor. Girişim, aldığı yatırımla ürün gamını da geliştirmeyi planlıyor. Akıllıfon girişiminin gelir modeli farklı paket seçeneklerine göre kullanıcı başı lisans ücreti ve performans ücretine dayanıyor.

Akıllıfon kurucularından Esra Ulaşan, “Esra hanımdan alıntı” aktarırken, Lima Ventures Başkanı Ahmet Argun ise; Lima Ventures olarak pandemi ile birlikte bireysel yatırımcıların sayısının nerede ise ikiye katlandığı ülkemizde, önemli bilim insanları tarafından en gelişmiş teknoloji kullanılarak geliştirilen AkıllıFon’un gerek aracı kurumlar, gerekse yatırımcılar için önemli bir fark yaratacağına inandığını belirtti.